3.Havalimanı Rekora Doğru İlerliyor

Cumhuriyetin 100. yılına 5 kala açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanı, Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış, 42 ayda tamamlanması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkısı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberiyle 11 alanda ilke imza atıyor.

3.Havalimanı Rekora Doğru İlerliyor
3.Havalimanı Rekora Doğru İlerliyor emrah

Türkiye, 2023 hedeflerine adım adım ilerliyor. Hedeflerde başrole mega projeler çıkıyor. Dünyanın buluşma noktası İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim 2018'de açılıyor. 76,5 milyon metrekarelik bir alana kurulan havalimanı, tüm fazlar tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya hitap edecek. 350'den fazla noktaya uçuş imkânıyla İstanbul'un yeni havalimanı dünya havacılığının da merkezi olacak. "Zamanı yolcular yönetecek" mantığıyla yapılanan havalimanı pek çok rekora da imza atıyor. Rötar meselesinin çözüleceği, 25 bin araç kapasiteli otoparkının olacağı, günde 3 bin 500 iniş-kalkışın yapılacağı, bagaj kaybolma sorununun çözüleceği yeni havalimanı ihtişamıyla dünyaya kapılarını açacak.

 

''BU BİR REKOR''

 

Cumhuriyetin 100. Yıldönümüne 5 kala Türkiye dev bir projeyle dünya arenasına çıkıyor. Yüzde 78’i tamamlanan ve dünyanın en büyük havalimanı unvanını alacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı 29 Ekim 2018’de açılıyor. Açılıştan aylar önce çalışmaların hangi noktada olduğunu öğrenmek için gittiğimiz İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, “Böyle bir projenin küçükleri 10-15 yılda bitiyor. Biz 42 ayda yapıyoruz. Bu bir rekor” diyerek havalimanının birçok konuda rekor kırdığını dile getiriyor.

 

''TAMAMLANMASI EN ÇOK BEKLENEN 15 YAPIDAN BİRİ'' 

 

Gidip gördüğümüz İstanbul’un 3. Havalimanının resimlerde gördüklerinizden daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik yeni havalimanı sanıldığı kadar uzak değil, biz Topkapı’dan 35 dakikada ulaşabildik. Göktürk üzerinden kısa bir yolculuk sonunda yolun sağ tarafında bizi karşılayan havalimanının ihtişamlı görüntüsü pek çok yabancı yatırımcıyı etkilemiş olacak ki CEO Akçayoğlu, “Geçtiğimiz günlerde CNNStyle İstanbul Yeni Havalimanı’nı 2018 yılında tamamlanması en çok beklenen 15 yapı listesinde yer aldığını duyurdu. Tüm bu gelişmeler ülkemiz adına bizleri mutlu ediyor. Meksikalıların da buna benzer bir projesi var, Meksikalılar da geldi buraya. Proje çok dikkat çekiyor” şeklinde bilgi veriyor.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X