Rusya Açıkladı PYD Artık Soçi'de Olmayacak

Rusya'nın Suriye özel temsilcisi Aleksandr Lavrentyev 29-30 Ocak'ta Soçi'de toplanacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne terör örgütü PYD'nin katılmayacağını açıkladı.

Rusya Açıkladı PYD Artık Soçi'de Olmayacak
Rusya Açıkladı PYD Artık Soçi'de Olmayacak emrah

Rusya'nın Suriye özel temsilcisi Aleksandr Lavrentyev 29-30 Ocak'ta Soçi'de toplanacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne terör örgütü PYD'nin katılmayacağını açıkladı.Rusya'nın Astana görüşmelerindeki baş müzakerecisi Aleksandr Lavrentyev, terör örgütü PYD'nin kongereye davet edilmeyeceğini duyurdu. Buna karşın bazı Kürt temsilcinin kongrede yer alacağını belirten Rus temsilci Lavrentyev, "Kürtleri temsil ettirmeye çalıştık ancak diğer yandan da Türk muhataplarımızı rahatsız etmeyeceğinden emin olmak istedik" ifadesini kullandı.

 

''PYD'Yİ DAVET ETMESİ ANKARA'NIN TEPKİSİNE NEDEN OLMUŞ''

 

Rus yetkili tam katılımcı listesinin Türkiye ve İran ile yapılacak görüşmelerden sonra tamamlanacağını kaydetti. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin düzenlenmesi için daha önce yapılan girişimler, katılımcıların belirlenmesi konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle sonuçsuz kalmıştı. Rusya'nın ekim sonunda kongreye PYD'yi de davet etmesi Ankara'nın tepkisine neden olmuş ve kongre ileri bir tarihe ertelenmişti.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X