Orta Doğuda En Gözde Lider Erdoğan

ABD merkezli bir araştırma şirketinin yaptığı Orta Doğu ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan bölgede en yüksek olumlu algıya sahip lider olurken Türkiye de bölgede etkinliğini artıran ülke olarak ilk sırada yer aldı.

Orta Doğuda En Gözde Lider Erdoğan
Orta Doğuda En Gözde Lider Erdoğan emrah

ABD merkezli araştırma kuruluşu Pew'un Orta Doğu'da yürüttüğü çalışmadan, bölge halklarının Türkiye'yi bölgede en çok etkisini artıran ülke olarak algıladığı sonucu çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bölgede en yüksek olumlu algıya sahip lider. Pew Research Center raporuna göre, Türkiye'nin yanı sıra ABD ve Rusya da Orta Doğu'daki etkinliğini artıran ülkeler arasında. Dünyada Cumhurbaşkanı Erdoğan tek başına zirvede Ülke liderlerinin bölgede nasıl algılandığını da inceleyen Pew, "Genel olarak bölgedeki siyasi liderlere bakış negatif.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir istisna olarak öne çıkıyor" diyor. BBC Türkçe'nin haberine göre yapılan kamuoyu yoklamasında verilen cevapları puanlayan Pew, Erdoğan'a bakışın en olumlu olduğu ülkenin %66 ile Lübnan olduğunu aktarıyor. Lübnan'ı %59'la Tunus takip ediyor. Erdoğan'ın en olumsuz olarak algılandığı ülke ise %15'le İsrail. Pew, özellikle Ürdün ve Tunus'ta Erdoğan algısının göre iyileştiğini söylüyor ve "Erdoğan'a bakışta Tunus'ta 2014'e göre %10'luk yükseliş var. Ürdün'de ise 2015'e göre %7'lik bir çıkış yaşandı" diyor. Türkiye'de ise bölgedeki siyasi liderlere bakış genellikle olumsuz.

 

''ORTA DOĞUDA TÜRKİYENİN ETKİNLİĞİ ARTIYOR''

 

Ankete Türkiye'den katılanlar arasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu %7 ile en düşük orana sahipken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi %12 oranında kalıyor. Araştırmaya Türkiye'den katılanların en olumlu algıladığı lider ise %23'le Suudi Arabistan Kralı Selman. Orta Doğu'da Türkiye'nin etkinliği artıyor Araştırmada incelenen bir diğer konu ise ülkelerin Orta Doğu'da 10 yıl öncesine kıyasla ne derece etkin olduğu.

 

''ORTA DOĞUNUN EN SEVİLMEYEN LİDERİ İSRAİL''

 

Bölgede Türkiye'nin etkisinin artığını düşünenlerin oranı ortalamada %63 seviyesinde. Bu oran incelenen diğer ülkeler arasında en yüksek oran. Türkiye'nin etkisinin artığını en çok düşünler ise %76'yla Ürdünlüler. Ankette katil İsrail'in yöneticisi Netanyahu'ya soğuk duş Pew araştırmasına göre Orta Doğu'nun 'en sevilmeyen lideri' İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu. Araştırmaya Türkiye'den katılanların %79'u Netanyahu hakkında olumsuz görüş bildirirken, olumlu görüş verenlerin oranı %7'de kaldı. Ancak artaştırma kapsamındaki diğer ülkelerde Netanyahu konusundaki görüşler daha da kötü. Ürdün'deki katılımcıların %96'sı, Lübnan'daki katılımcıların ise %99'u Netanyahu hakkında olumsuz görüş bildiriyor.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X