Görüşmelere Yunan Gazetelerinde Manşet Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan ziyareti sırasında mevkidaşı Pavlopoulos'a karşı 'Lozan' çıkışı Yunan basınında geniş yankı uyandırdı. Yunan gazeteleri Erdoğan'ın sert çıkışını "İlk günde gerilim" "Başkanlık Sarayı'nda yenilgi" başlıklarıyla servis etti.

Görüşmelere Yunan Gazetelerinde Manşet Oldu
Görüşmelere Yunan Gazetelerinde Manşet Oldu emrah

Yunan basını 'İlk günde gerilim, Türk lider taleplerini sıraladı' gibi başlıklarla okuyucularının karşısına çıktı. "Yunan Cumhurbaşkanı şoka girdi" İngiliz The Guardian gazetesi ise Erdoğan'ın sözleri üzerine Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın açık şekilde şoka girdiğinin görüldüğünü yazdı. Türkiye-Yunanistan arasında 65 yıl sonra gerçekleşen tarihi ziyaretin ilk günü, beklendiği gibi Yunanistan basınında manşetten veriliyor. Yunan basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasındaki tarihi sözlere geniş yer ayırdı.

 

''ERDOĞANIN ZİYARETİ ULUSLARARASI MEDYADADA SES GETİRDİ''

 

"Erdoğan taleplerini sıraladı" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunan Başbakan Alexis Çipras'ın fotoğafını kullanan Kathimerini gazetesi, "İlk günde gerilim, Türk lider taleplerini sıraladı" manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı. Benzer bir fotoğrafa yer veren Naftemporiki gazetesi ise "Erdoğan'ın ziyaretinden acı tat" başlığını tercih etti. To Vima gazetesinin manşeti de "Başkanlık Sarayı'nda yenilgi" oldu. Erdoğan'ın ziyareti uluslararası medyada da ses getirdi. İngiliz The Guardian gazetesi, "Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin başlangıcında sert bir söylem benimsedi" başlıklı bir yazıya yer verdi.

 

''AÇIK SÖZLÜ BİR DİYALOG''

 

The Guardian'a göre Türk liderin sözleri üzerine Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un açıkça şoka girdiği görüldü. "Erdoğan 1 saat içinde taleplerini söyledi" Yazıda, "Atina'ya adımını atmasından yalnızca bir saat içinde (Erdoğan), Yunan cumhurbaşkanına 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması'nda belirlenen dini özgürlüklerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi" ifadesi aktarıldı. Independent gazetesi, Erdoğan ile Pavlopoulos'un kameralar önünde Lozan Antlaşması'nı konuşmasını 'bir karşılama töreni için alışılmadık düzeyde açık sözlü bir diyalog' olarak nitelendiriyor.

 

''YUNANİSTANDA TANSİYON YÜKSEK''

 

Independent, "İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan ve bir Türk cumhurbaşkanının 65 yıl sonra yaptığı ilk ziyaret olan bu ziyaret, hızla iki NATO müttefiki arasında açık sözlü bir hınç alma partisine dönüştü" yorumunu yapıyor. Ziyaretin gergin başladığını bildiren The Daily Telegraph ise, Lozan tartışmasının diplomatik sınırları zorladığını yazdı. Amerikan New York Times gazetesine göre, Lozan restleşmesi nedeniyle ziyaretten diplomatik sonuç beklentisi ortadan kalktı. Wall Street Journal gazetesi de Yunanistan'da tansiyonun yükseldiğine dikkat çekiyor.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X