Eğitime Tekel Bayi Ambargosu

Başakşehir'de 3 okulun 50 metre mesafesinde bulunan 2 alkol bayii, ruhsatlı olduğunu öne sürerek satışına devam ediyor. Hukukçular ve veliler ise bu duruma tepkili. Belediye ise, tekel bayiilerinin ruhsatı 2012'de aldığını "okula 100 metre mesafede alkol satışını yasaklayan" yasanın 2013'te çıktığını belirterek bir işlem yapamayacaklarını kaydediyor.

Eğitime Tekel Bayi Ambargosu
Eğitime Tekel Bayi Ambargosu emrah

Okul çevrelerinde bulunan ve alkol stışı yapan bayilere veliler isyan ediyor. 2013 yılında "Alkollü İçki Satışı Yönetmeliği" kapsamında okul çevresinin 100 metre mesafesine kadar satışlara yasak getirildi. Ancak belirlenen yasa öncesi ruhsat alarak içki satışı yapan bayilere dokunulmadı. Bunun en son örneğine Başakşehir'de rastlandı. İkisi ortaöğretim, biri lise olan 3 okulun sadece 50 metre mesafede "kazanılmış hak" gerekçesiyle 2 alkol bayi satışlarına devam ediyor.

Satışların yasalar tarafından meşru görülmesi hukukçuların da tepkisine neden oldu. Veliler, 3 okula 50 metre mesafedeki tekel bayilerin kapanmasını istiyor. Kurallar sağlığın önüne geçemez Velilerin Başakşehir Belediyesi'ne defalarca şikayette bulunmasına rağmen bayii hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Son çare olarak şikayetleri BİMER'e ileten veliler bu sefer de yasalara takıldı.

Çocukların gelişim ve sağlığının tüm yasa ve hukuk ilkelerinden üstün olduğunu söyleyen Av. Cüneyt Toraman, "Tüm hukuk esesları ve kurallar bir insan sağlığının önüne geçemez. Burada mağdur olan okul çocukları bulunuyor" dedi. Av. Ahmet Kılıçarslan ise, "Yürürlüğe koyulan kanun öncesinde TAPDK Alkollü İçki Satış Belgesi almış olanlar hakkında bu kanunun uygulanmaması, kanunun özellikle eğitim çağındaki çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutma amacı, uygulanabilirliği açısından sıkıntılar doğurmaktadır" şeklinde konuştu.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X