Binaların Su Tesisatı Dikkatli Yapılmalıdır

Binalardaki su tesisatı, uzun yıllar kullanılacak olan alt yapı ile ilgili bölümler olduğu için binaların su tesisatı dikkatli yapılmalıdır.

Binaların Su Tesisatı Dikkatli Yapılmalıdır
Binaların Su Tesisatı Dikkatli Yapılmalıdır intend

            Binalardaki su tesisatı, uzun yıllar kullanılacak olan alt yapı ile ilgili bölümler olduğu için binaların su tesisatı dikkatli yapılmalıdır. Bina tesisatı, kullanılmaya başlandığı andan itibaren devamlı su ile temas halinde olacaktır. Su tahliye ve temiz su giriş olarak tesisatlar iki türlüdür. Biri binalardaki pis suyu dışarı atmak için diğeri ise temiz suyu binaya almak için kullanılır. İkisinde de oluşabilecek bir sızıntı ciddi zararlara yol açabilir.

 

 Su Tesisatının Özellikleri

 Tuzla su kaçağı tespiti

            Binaya temiz su girişi için biri ana boru ve diğeri de iç tesisat boruları olmak üzere iki tür boru sistemi kullanılır. İç tesisat ise kendi için 3 bölüme ayrılır. Temiz suyun binaya girişi iç tesisat boruları ile gerçekleşir. Binadaki her daireye dağılan su borularının tamamı iç tesisatı oluşturmaktadır. İnce işçilik gerektiren, iç tesisat döşemesi, alanında uzman, tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

 

            Tesisat döşenirken kullanılan borular, su geçişlerini engellememek ve zamanla tortu vb. birikimler olmaması için olabildiğince düz olmalı ve en kısa yoldan döşenmelidir. İç tesisat boruların kaliteli olması, uzun süre kullanım yapılacağından, oldukça önemlidir. Kaliteli pimaştan yapılan borular, su geçişlerinde ses çıkarmaz, sızıntı yapmaz suyun binaya eşit taksimini yapmaktadır.

 Ümraniye su kaçağı tespiti

 Tesisat Döşenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            Binalara tesisat ile birlikte her dairenin su kullanım miktarını ölçme için su sayaçları takılır. Su sayaçlarında bir vana bulunmaktadır. Aynı zamanda tesisat uçlarına su tahliyesi için musluk takılır. Herhangi bir arıza durumundan ana şebekeden gelen suyu kesmek için vana kullanılır. Musluk ise borularda kalan suyu tahliye için kullanılır. Tesisatlar döşenirken, demir borular yerine artık paslanma yapmayan, uzun süreli kullanım imkanı tanıyan pimaş borular kullanılmaktadır.

 Üsküdar su kaçağı tespiti

            Sayaca kadar gelen ana şebeke borusu döşenirken de çok dikkatli olunmalıdır. Bina dışında olduğu için kötü hava koşullarında zarar görmemesi için toprağın belirli bir mesafede altına gömülmelidir. Toprağın yeterli derecede altına gömmek, her türlü hava koşullarından etkilenmesini ve üzerine bir darbe almasını engelleyecektir. Ana şebeke borusu, kamusal kullanıma girdiği için, yerel yönetim çalışanları ile ortak bir çalışma yürütülür.

 

            Tesisat döşeme işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka test yapılmalıdır. Test işlemi için tüm musluklar açılıp, içinde bulunan hava boşaltıldıktan sonra tesisata su verilir. Yarım saate yakın bir süre bekledikten sonra döşenen tüm tesisat ve bağlantı noktaları sızıntıya karşı kontrol edilir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X