Karadeniz’in En Eğlenceli Festivalleri

Karadeniz’in En Eğlenceli Festivalleri
Karadeniz’in En Eğlenceli Festivalleri Harun

Karadeniz’in en keyifli şenlikleri, neşeli Karadeniz insanıyla birleşince bir başka güzel oluyor. Doğanın tüm güzelliklerini bir arada barındıran bu güzel şehir muazzam görüntüsüyle gönüllerimizi yürekten fethediyor. Güzel olana ulaşmak için zorlu yolları aşmak gerekir bazen, yaylalardaki onbinlerce kişi arasında sizlerde yerinizi alabilirsiniz. Karadeniz turlarına katılarak festivallerde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Batı Karadeniz’den Doğu Karadeniz’e, Karadeniz’in eşsiz doğal güzelliklerinde horonlu, tulumlu festivallerine katılmanızı ve her günü bayram tadında geçen şenlikleri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Karadenizliler’in gülümseyen yüzleri, enfes yemekleri ve eğlenceli festivalleri ile Karadeniz kıyılarındaki yaylalar, şehrin keşmekeşliğinden mükemmel bir kaçış imkanı sunuyor. Üstelik uygun fiyatlı Karadeniz turlarını bulabileceğiniz lider online seyahat platformu Gruppal’da birbirinden güzel paketler bulunuyor.

 • Anzer Festivali

Bu festival, Rize ilinin ünlü Anzer balının adını taşıyor. Festival, Anzer'in en güzel ballarını tatmanın yanı sıra dans şovlarından poz yarışmasına kadar geniş bir yelpazede etkinlikler oluyor. Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenen Anzer Festivali, Karadeniz turunuzun unutulmazlarından olacak.

 • Çamoluk Bal Festivali

Ünlü Çamoluk Bal Festivali, Giresun'un kuzeydoğusundaki Çamoluk'ta düzenleniyor. Festival süresince en lezzetli balın seçilmesi için ve jüri ve konuklar envaiçeşit bal sunuluyor. Buna ek olarak, bir yayla şefi atanıyor ve Karadenizli şarkıcılar etkinlik kapsamında sahne alıyor.

 • Pancar Festivali

Tam adıyla Pancar Dağı Festivali, Artvin'in Yusufeli ilçesinde her ağustos ayının ikinci haftasonu gerçekleşiyor. Spor faaliyetleri, halk oyunları ve trekking (yürüyüş parkurları), festivalin başlıca ilgi çekici görsel şov ve aktiviteleri arasında bulunuyor.

 • Düzköy Festivali

Bu festival, Karadeniz'in Rize ilçesini doğu Erzurum ili ile birleştiren Ovit Geçidi’nin eteklerinde düzenleniyor. Festivalin yıllar geçtikçe bir gelenek haline geldiğini söyleyebiliriz. 2,640 metre yükseklikte horon dansları gösterilerinin tadını çıkarın.

 • Yeşil Yayla Kültürü, Sanat ve Çevre Festivali

Gola Kültür Sanat ve Ekoloji STK'sı tarafından organize edilen bu festival, temalar ve katılımcılar göz önüne alındığında, Karadeniz’in en renkli festivalleri arasında yerini alıyor. Bu yılki (2017) tema "imece" (toplu Türkçe eser) olarak adlandırılıyor.

 • Oce Festivali

Karadeniz festivallerinden belki de en çok katılımcısı olan Oce Festivali, Artvin'in Ardeşen semtinin en kalabalık köyünde büyük bir şölen edasında düzenleniyor. Festival, her yıl birçok yerli ve yabancı katılımcıya ev sahipliği yapıyor. Yerel kültürü yansıtan çeşitli etkinliklerin sunulduğu festival, her yıl ağustos ayının ikinci haftasında gerçekleşiyor.

 • Kadırga Festivali

Geleneksel Kadırga Festivali yaz döneminde Trabzon’da düzenleniyor.Festival yeri her sene değişebiliyor ve Trabzon’daki yaylalardan herhangi biri seçiliyor. Bölgenin birçok festivallerinden daha eğlenceli, renkli ve popüler olduğu söylenebilir. Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşenfestivale binlerce yerli ve yabancı turist de dahil olmak üzere komşu Gümüşhane, Torul ve Giresun'dan geliyor. Festivalin geleneksel dansı oldukça ünlüdür.

 • Ardeşen Festivali

Bu festival aslında yayla sakinlerinin misafirleriyle sosyalleşmek için biraraya geldikleri harika bir fırsat. Festival, Rize'nin Ardeşen semtindekibirbirinden güzel evlerin çevrelediği sakin bir alanda düzenleniyor. Ağustos ayının üçüncü haftasında düzenlenen Ardeşen Festivali’ne katılmak için Karadeniz turlarına göz atabilirsiniz.

 • Sultan Murat Festivali

Trabzon'un açık ara en ünlü festivali olan Sultan Murat Festivali, Trabzon'un Çaykara ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Sultan Murat yaylalarında gerçekleşiyor. Geleneksel üç telli kemençe eşliğinde çok sayıda horon oynamak isteyen amatör ve profesyonel dansçılarşahane gösteriler sunuyor.

 • Samistal Festivali

Samistal, doğu Karadeniz bölgesindeki tüm yaylalardan en yüksekte olanıdır. Samistal festivali, özellikle 8 Karadeniz vilayetindeki yüksek köylerin bağlantı kuracağı tartışmalı Yeşil Yol projesiyle, bölge sakinlerinin karşılaştığı zorlu konulara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

 • Aksu Kültür ve Sanat Festivali

Karadeniz Bölge halkının kültürünü ve sanatını gözlemlemek isterseniz, Aksu Kültür ve Sanat Festivali tam size göre. Karadeniz festivalleri arasında en mütevazısı olan Aksu Kültür ve Sanat Festivaliher mayıs ayında Giresun'da düzenleniyor. Festivalde birçok yabancının da ilgi gösterdiği harika kültür-sanat sergileri açılıyor.

 • Çay Festivali

Rize'de kutlanan Çay Festivali sadece Karadeniz’de değil, aynı zamanda tüm Türkiye’de büyük bir üne sahip. Çayları çeşitli harmanlanmış lezzetlerle karıştırarak tadabilirsiniz. Haziran ayında Rize'de kutlanan başka bir çay festivali ise Uluslararası Çay Festivali’dir. Birçok yerli turist ve yabancı ülkelerden gelen ziyaretçiler bu festivale katılmaktan ve egzotik aromalı çayların tadını çıkarmaktan mutluluk duyuyorlar. Çay severler kaçırmayınız, bizden söylemesi.

 • Kafkasör Festivali

Artvin'de kutlanan Kafkasör Festivali, Karadeniz bölgesinin yerlileri arasında oldukça ünlüdür. Boğa güreşi ise bu festivalin oldukça ünlü bir parçası.

 • Samsun Uluslararası Halk Dansları Festivali

Temmuz ayında düzenlenen Samsun Uluslararası Halk Dansları Festivali’nde yerli halkın kültürel danslarını izleyebilir ve 20 farklı ülkeden halk dansları topluluklarının katılacağı bir organizasyona katılabilirsiniz.

 • Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali

Alanında en iyi Türk şeflerin yaptığı egzotik ve leziz yemeklerintadına bakmak isterseniz, Mengen Aşçılık Festivali’ne katılmanız yeterli. Ağustos ayında Bolu'da düzenlenen festival her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

 

Keywords: karadeniz festivalleri, karadenizde gerçekleşen festivaller, karadenizin en ünlü festivalleri, karadeniz gezi, karadeniz turu, karadeniz tur

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X