Ünlü blogger'ın yalanına rekor ceza

Avustralyalı ünlü blogger'ın 'Kanseri yendim' yalanına rekor ceza geldi. Mahkeme kullanıcılarını aldatan blogger'a 1 milyon 115 bin TL ceza verdi.

Ünlü blogger'ın yalanına rekor ceza
Ünlü blogger'ın yalanına rekor ceza emrah

Avustralyalı ünlü blogger'ın 'Kanseri yendim' yalanına rekor ceza geldi. Mahkeme kullanıcılarını aldatan blogger'a 1 milyon 115 bin TL ceza verdi. Melbourne'deki Federal Mahkeme, blog'unda kanseri yenmek için uyguladığı alternatif terapiler ve beslenme yöntemleriyle üne kavuşan 25 yaşındaki Belle Gibson’ın aslında hiç kansere yakalanmadığının ortaya çıkması üzerine rekor bir ceza kararına imza attı. Avustralya'da Federal Mahkeme, alternatif terapiler ve beslenme yoluyla beyin kanserini yendiğini ileri sürerek takipçilerini kandıran blog yazarı Belle Gibson’a 410 bin Avustralya doları (yaklaşık 1 milyon 115 bin TL) para cezası verdi.

 

Kanseri nasıl yendiğini anlattığı kitabıyla 420 bin Avustralya doları kazanan ve sosyal medyada üne kavuşan Gibson’ın, elde ettiği gelirin bir kısmını hayır kurumlarına vereceği sözünü de yerine getirmediği ortaya çıktı. Sosyal medyada sahte bilgi ve kareler ile karşılaşılması son dönemde en çok tartışılan konuların başında geliyor. Kamuoyunu yanlış yönde etkilemekten ruh sağlığına olan zararlarına varıncaya kadar onlarca akademik çalışmaya da konu olan bu durum belki de içinde yaşadığımız çağın en büyük sorunlarının başında geliyor.

 

Sosyal medya platformlarını her açtığımızda "mükemmel" kareler görmek mümkün. Ancak bu karelerin kaç tanesi gerçeği yansıtıyor? Photoshop ve filtrelerin fotoğrafçılığın ayrılmaz bir parçası olduğu günümüzde bir karenin gerçek olup olmadığını anlamak amatör bir göze sahip olan bizler için hiç de kolay değil. Bu durum Instagram ve Facebook gibi her gün milyonlarca karenin paylaşıldığı bu platformdaki çoğu kare için de geçerli.

 

Zira bu platformlarda yayınlanan binlerce kare orjinal halinden oldukça uzak. Örneğin Fransız tasarımcı Julien Berthier bir süredir sosyal medyanın en çok konuşulan simalarından biri. Ancak Julien Berthier'ı popüler yapan şey tasarımlarından ziyade her gördüğünüze inanmamanız gerektiğini tabiri caizse kullanıcıların gözüne sokan dahiyane hileleri. Boredpanda sitesi hazırladığı 'öncesi-sonrası' fotoğraflarıyla pek çok fotoğrafın nasıl hileler kullanarak mükemmele ulaştığını görmek mümkün.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X