Tesbih Nedir, En Güzel Hediyelik Tesbih Nerede Yapılır?

Dua boncukları ibadet için bir araçtır ve Allah'ı yüceltmek içindir. Bir ip üzerine dizilen 33 adet boncuktan oluşan tesbih her duadan sonra söylediğimiz Suphanallah, Elhamdülillah ve Allahuekber'i saymak için kullanılır.

Tesbih Nedir, En Güzel Hediyelik Tesbih Nerede Yapılır?
Tesbih Nedir, En Güzel Hediyelik Tesbih Nerede Yapılır? İlker

 Ayrıca, hediyelik tesbih sanatı çok eskiden beri insanlar arasındaki ilişkileri de güçlendiren bir objedir. Ayırt edici özellikleri ile dini bir semboldür. Tesbih çekmek, yatıştırıcı psikolojik faydalar sağlar. Bu, bir çeşit rahatlatıcı terapidir, stres atmak için kullanılan bir alettir. Bazı kötü davranışları bırakmak için etkilidir. Önemli bir kişilik göstergesi, aksesuar, koleksiyon için en değerlileri seçilen bir objedir.

Tesbih Boncuklarının Tarihi

Dua boncukları, sadece İslamiyet de değil, aynı zamanda diğer dinlerde de önemlidir. Uzakdoğu dinlerinde 100 boncuktan oluşan dua boncukları hâkimdi. Avrupa'da papazlar ve rahipler tarafından taşınan 64 boncuktan oluşan boncuklar, Mesih'i temsil eden dini kıyafetlerin bir parçasıdır. Bazı tarihi araştırmalar, MÖ 800 yıllarına ait boncukların Hindistan'da bir ibadet aracı olarak kullanılan ilk boncuklar olduğunu gösteriyor. Ortodoks Yunanistan'da, çakıl taşı için "komboloi" denilen ve 15,18 gibi somut ve belirli sayıdaki boncuklardan oluşan objeler ve bazı destekleyici deliller de bunların ibadet için olduğunu ispatlıyor.

Tesbih Sanatı

Türkler için, ibadet boncukları "yaylı boncuklardan oluşan bir enstrümandan çok" daha önemli bir şey. Dua boncukları, boncukların orijinal hammaddesi, boncukların torna tezgâhlarında şekillendirilmesi ve onu hediyelik tesbih olarak tasarlayıp ticari bir mal yapmak gibi farklı değerleri temsil eder. Geçmişten beri Türk Hat Sanatı Hicaz'da Kuran'ın ortaya çıktığı, Mısır'da en iyi ezan sesi ile okunduğu ve İstanbul'da en iyi şekilde yazıldığı söyleniyor.  16. yüzyıldan beri İslam dünyasının en güzel tesbih çeşitleri Osmanlılar tarafından yapılırdı. Türk tesbih sanatı tüm dünyanın takdir ettiği bir şeydir ve en güzel tesbih Türkiye'de yapılır.

En Kolay ve Ekonomik Hediyelik Tesbih Nereden Alınır?

İbadetlerinizi yaparken kullanmak için veya mevlitler, cemiyetler ve özel toplantılarda misafirlerinize hediye etmek için tesbih satın almak istiyorsanız https://www.bilenler.com.tr/Tesbih-cesitleri-modelleri-ve-fiyatlari web online satış adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Kategoriler içerisindeki ürünleri inceleyebilir ve en uygun fiyatlardan faydalanarak tespih siparişi verebilirsiniz. Aradığınız tüm renkleri kolaylıkla bulabilmeniz için geniş bir renk skalası ve kaliteli malzemeler kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X