40 bin liralık oda ödeneğini yalanladı

TBMM'de vekillerin yaşadığı oda sıkıntısının önüne geçilmesi için '40 bin liralık ofis bütçesi' ayrılacağı yönündeki haberlere TBMM'den yanıt geldi.

40 bin liralık oda ödeneğini yalanladı
40 bin liralık oda ödeneğini yalanladı emrah

TBMM'de oda sıkıntısı yaşandığına dair bugün gündeme gelen iddialara göre milletvekillerinin TBMM dışında bir ofis oluşturabilmeleri için yıllık bütçe tahsisi ayrıldığı öne sürüldü.

Habertürk'ün haberine göre; Milletvekillerinin tahsis edilecek ödenekle kendi bürolarını kuracağı ifade edildi. Buna göre ofis masrafı olarak 40 bin TL civarında bütçe ayrılacağı iddia edildi.

TBMM'den ilk yanıt

TBMM, Habertürk'te "Meclis'te Oda Yerine Para" başlığıyla yer alan habere karşılık olarak basın açıklaması yaptı.

TBMM tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"18.09.2017 tarihli Habertürk Gazetesinde Saliha Çolak'ın "Meclis'te Oda Yerine Para" başlığıyla yer alan haberi dolayısıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Habertürk Gazetesinde yayımlanan haberde, Mecliste 2019'da sayısı 600'e çıkacak olan Milletvekilleri için yeterli sayıda oda bulunmadığı gerekçesiyle bazı senaryoların gündeme geldiği belirtilmektedir.

Haberde senaryolardan birine göre, milletvekillerine oda yerine TBMM dışında ofis oluşturabilmeleri için yıllık bütçe tahsis edileceği ifade edilmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama faaliyetlerinin en verimli şekilde gerçekleşmesini sağlamak için alınan tedbirler ve uygulamalar, senaryolara ya da kulislerden edinilen bilgilere dayanmamaktadır.

Böyle bir karar çıkmadı

TBMM'de, grubu bulunan her partiden üyelerle teşkil olunan Başkanlık Divanı vardır ve TBMM'yi ilgilendiren önemli hususlarda kararlar buradan çıkar. TBMM Başkanlık Divanı'nda, 'Milletvekillerine oda yerine para verileceğine' dair herhangi bir konu gündeme gelmemiş ve böyle bir karar çıkmamıştır. Gerçeklerle ilgisi olmayan ve toplumun zihnini bulandırmaya yönelik bu haber dolayısıyla bu açıklamanın yapılması zorunlu hale gelmiştir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X