Varis Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Bir dolaşım bozukluğu sorunu nedeniyle meydana gelen varis, damarlı görünüm olması ve ileri derece olanlarda yaşanan ağrılar nedeniyle önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Uzun süre ayakta kalma nedeniyle çok yaygın görülen varislerin önlenmesi ve tedavisi mümkündür.

Varis Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler
Varis Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler admin

Bir dolaşım bozukluğu sorunu nedeniyle meydana gelen varis,  damarlı görünüm olması ve ileri derece olanlarda yaşanan ağrılar nedeniyle önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır.  Uzun süre ayakta kalma nedeniyle çok yaygın görülen varislerin önlenmesi ve tedavisi mümkündür.

Aynı Şekilde Durmayın

Ayakta uzun süre çalışıyorsanız bu durum kan akışının devamlı aşağı doğru olmasına ve damarda hareket eden kanın yukarı doğru çıkarken zorlanmasına neden olur. Bir süre sonra damarda biriken kan mavi renk görünüme neden olacaktır. Ancak ayakta bile olsanız yapacağınız hafif hareketlerle dolaşım sorununu çözmeniz mümkün.  Bileklerinizi daireler şeklinde sağa ve ters yöne hareket ettirebilirsiniz.  Ayrıca yapabilirseniz bacağınızın tekini kaldırıp arkada elinizle tutabilir, bir süre bekledikten sonra diğer tarafa da uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak bunu yaptığınızda varisi önlemek de kolay olacaktır.

Dinlenirken Ayaklarınızı Havada Bekletin

Kan akışının yeniden eski ve normal haline dönmesi için dinlenmeye fırsat bulduğunuzda ayaklarınızı havaya kaldırarak 10-15 dakika beklemeniz önerilir. Bu şekilde tersine akış sağlanır ve biriken kan da dağıtılmış olur. Aşağıdan yukarıya doğru çıkışta zorlanma olacağından bu hareket rahatlatıcı etki yaratacaktır.

Alkol ve Sigarayı Bırakın

Sigara ve alkol bağımlılığı varise neden olan önemli bir etkendir. Kan akışını bozan bu maddeler, kısa ya da uzun vadede size olumsuz geri döner. Arada bir alınan alkol hemen bunu sağlamaz, ancak bağımlılık varsa varise neden olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X