AKP’den S400 Resti

Rusya ile Türkiye arasında yapılan savunma anlaşmasına göre alınacak olan S-400 füzeleri ABD, NATO, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri germeye devam ediyor. Bu konuya ilişkin ABD tarafından yapılan açıklamalar oldukça sert görünürken bu açıklamalara karşın Ankara’nın herhangi bir geri adım atmadığı da görülmekte.

AKP’den S400 Resti
AKP’den S400 Resti admin

Ankara Rahatsız

 

Türkiye’nin yaptığı bu anlaşmadan batılı devletlerin rahatsız olmasından ziyade gelen tepkilerden Ankara’nın rahatsız olduğu AKP Sözcüsü Mahir Ünal tarafından dile getirildi. Bu kapsamda Ünal bu savunma sisteminin Fransa’dan, Almanya’dan ya da başka bir Avrupa ülkesinden de alınabileceğini ancak en iyi fiyat veren ülke olarak Rusya’dan alındığını ifade etti.

 

Dolayısıyla bu tepkilerin yersiz ve haksız olduğunu iddia eden Ünal bu kapsamda eleştirilerden Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin rahatsız olduğunu ifade etti.

 

Müdahale İddiaları

 

S400 füzeleri tartışmaları zaman zaman sınırı da aşmaktadır. Bu kapsamda ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamalar bazı kimseler tarafından müdahale edileceğine yorulmaktadır. Ancak her ne sebeple olursa olsun böyle bir durum meşru olmayacaktır. Buna sevinen kimseler de vatanlarına sahip çıkmamakla ezilecek ve büzüleceklerdir.

 

S400 füzeleri ile ilgili tüm anlaşmaların yapıldığı yetkililer tarafından dile getirilirken henüz bir füze alımı gerçekleştirilmedi. Bu kapsamda savunma sisteminin ne zaman kurulacağın ve faaliyete geçeceği henüz merak konusu olarak durmaktadır. Önümüzdeki günlerin de bu konu sebebiyle bir hayli hararetli bir şekilde geçeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X