Irakta Son Tango

Son günlerde dünya resmen alev topuna dönmüş durumda ve dünyadaki kargaşalar oldukça dikkat çekmektedir. Bir yanda Kuzey Kore, diğer yanda İspanyadaki Katalanların bağımsızlık için yapmayı planladıkları referandum, Arakan Müslümanlarına yapılan ve dünyayı ayağa kaldıran saldırılar ve bizi de çok yakından ilgilendiren Irak Özerk Kürt Bölgesinin 25 Eylül’de yapmayı planladığı sözde bağımsızlık referandumu patlayan bombalar yapılan açıklamalar. Her şey tam bir kaos ve kargaşa içinde ve Kürt yönetimi için bu kargaşa referandumu oldu bittiye getirebilmek için en iyi zaman gibi görünmektir.

Irakta Son Tango
Irakta Son Tango admin

Irak Çok Bilinmeyenli Denklemi

 

Aslında Irak için her şey göründüğünden çok daha karmaşık bir durumda. Ama meselenin asıl özü Petrol görünmektedir. Referanduma Türkmen Kenti Kerkük’ü ekleme çabasında da yine bu petrol oyunlarının etkisi bulunmaktadır.

 

Bölgede birçok oyuncu var bunlar Türkiye, ABD, İran, Rusya, İsrail ve Büyük Avrupalı ülkeler. Ve bu denklemden bir referandum çıkma ihtimali çok zor görünmektedir. Özerk Kürt Yönetimi de bilmektedir ki.

 

Eğer petrol olmazsa kurulması planlanan sözde Kürt devletinin yaşama şansı kalmayacaktır. Bölgede sürekli dengeler değişmektedir. Her ne kadar Kürt yönetimi ABD’nin desteğini almış görünse de bu denklemde bu desteğinde çok fazla sürmeyeceğinin söylersek yanlış olmaz.

 

Irak Kürt yönetiminin sözde bağımsızlık referandumu

 

tüm bu değişkenler itibari ile başka bir bahara kalabileceğini söylemek sanırım en doğru açıklama olmuş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X