Barzani’den Son Referandum Açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani referandum tartışmaları ile ilgili olarak tepki çeken açıklamalarda bulundu. Başta ABD olmak üzere batılı devletler tarafından referandumun ertelenmesi talebi Barzani’ye iletilirken Barzani bu talepleri reddetti. Gerekçe olarak ise daha önce verilen vaatlerin ve sözlerin yerine getirilmemesini gösterdi.

Barzani’den Son Referandum Açıklaması
Barzani’den Son Referandum Açıklaması admin

Referandum Tarihi

Barzani tarafından referandum tarihi ise 25 eylül olarak açıklandı. Bu kapsamda 2 yıldır çalışmayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu toplanarak referandum ile ilgili olarak karar aldı. Referandumun yapılması yönünde oy çokluğu ile alınan bu karar ile referanduma gidileceği de netlik kazanmış oldu.

 

Amaç Bağımsızlık

 

Barzani referandum için mitinglere dahi başladı. Çok kısa bir süre açıklamalarını artıran Barzani amaçlarının bağımsızlık olduğunu bu amaç doğrultusunda ise referandumun sadece bir araç olduğunu ifade etti.

 

Bu sürecin riskli bir süreç olduğunu da sözlerine ekleyen Barzani ancak riske girmeden başarı elde edilmesinin de mümkün olmadığını ifade etti. Bu kapsamda referandumun ertelenmesi için isteklerin geldiğini de belirten Barzani tüm bunları geri çevirdiklerini ilan etti.

 

Bu konuya ilişkin Ankara cephesinden de sert açıklamalar gelmeye devam ederken son olarak Erdoğan 22 Eylül’de MGK toplantısının yapılacağını ifade etti. Böylelikle bu konu ile ilgili olarak son kararlarını açıklayacaklarını ifade eden Erdoğan bu yanlıştan da biran evvel dönülmesi gerektiği konusundaki itirazlarını da yineledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X