Apple iOS 11 ile o uygulamaların fişini çekiyor

Apple'ın yeni iOS sürümü ile iPhone kullanıcılarının belki de en çok canını sıkan sorun ortadan kalkacak.

Apple iOS 11 ile o uygulamaların fişini çekiyor
Apple iOS 11 ile o uygulamaların fişini çekiyor admin

Apple'ın yeni iOS sürümü ile iPhone kullanıcılarının belki de en çok canını sıkan sorun ortadan kalkacak. iOS 11 ile birlikte sadece 32-bit işletim sistemlerini destekleyen uygulamalar kullanılamaz hale gelecek.Peki iOS11 ile neler değişecek? iOS 11 hangi iPhone ve iPad modellerinde kullanılabilecek? İşteiOS11 hakkında bilmeniz gereken her şey...

iOS 10.3 ile birlikte 32-bit işletim sistemini destekleyen uygulamaların bir süre sonra kullanılamaz hale geleceğinin sinyallerini veren Apple, iOS 11 ile birlikte bu uygulamaları kullanılamaz hale getirecek. 


64-bit desteklemeyen 180 bin uygulamanın App Store’dan kaldırma çalışmaları ise başlamış bulunuyor. 


iOS 11’in piyasaya sürülmesiyle birlikte kullanılmaz hale gelecek olan 180 bin uygulama App Store’da yer alan 2.4 milyon uygulamanın sadece yüzde 8’ine tekabül ediyor. 


Peki 64 bit ve 32 bit uygulamalar arasındaki fark ne? 


Genel anlamda performans açısından aşırı bir değişik olmamakla birlikte 64 bit uygulamaların matematik becerileri çok daha yüksek. 


Şifreleme, medya kodlaması gibi alanlarda performans olarak bariz farkla görünüyor ve 64 bit uygulamalar çok daha hızlı deneyim sunuyor. 


Geçtiğimiz yıl Yeni iOS sürümünü iPhone 7 lansmanından 3 gün önce tanıtan Apple'ın iOS 11'i tanıtacağı tarih hala resmiyet kazanmış değil.


Ancak ABD merkezli teknoloji devi Apple'a yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre, iOS 11 22 Eylül'de kullanıma girecek.

Peki iOS 11 hangi iPhone ve iPad modellerinde kullanılabilecek?

İşte iOS 11 güncellemesi alacak modellerin tam listesi...

iPhone 7 


iPhone 7 Plus 


iPhone 6s Plus 


iPhone 6s 


iPhone 6 


iPhone 6 Plus 


iPhone SE 


iPhone 5s 


Siri, ilerleyen zaman içerisinde daha fazla dil çevirme kapasitesine kavuşacak. 


iPhone 5C ve öncesi iPhone'lar iOS 11 güncellemelesi alamayacak.

Kontrol merkezi iOS 11 ile birlikte artık tek sayfada toplanıyor. 


6'ncı nesil iPod Touch

 


12.9 inç iPad Pro 


Yeni 9.7 inç iPad 


9.7 inç iPad Pro 


iPad Air ve Air 2 


iPad mini 2,3,4,5

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın üzerinde çalıştığı iOS 11 pek çok iPhone kullanıcısının beğenisini kazanacak bir düzeltmeye ev sahipliği yapacak. 


Yeni iOS ile Siri artık çeviri özelliğine de kavuşacak. Siri ile, İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca arasında sesli çeviri yapabilecek. 


iPhone'unuz ile bir kafede veya başka bir yerde ücretsiz wi-fi'ya bağlandığınızda telefonunuz daha sonra burada internete bağlanmak için sizden onay almadan bu işlemi otomatik gerçekleştiriyor. 


Ancak kullanıcıları her seferinde şifre girmekten kurtaran bu özelliğin bir de bedeli var: sinyallerin çok düşük olduğu yerlerde bile wi-fi'ya bağlanarak kullanıcıların internet hızını düşürmek. 


Görünen o ki "iPhone'un en nefret edilen özelliği" olarak da anılan bu durum için Apple harekete geçti. 


iOS 11'in beta'sında yer alan özellik sinyallerin düşük olması durumunda otomatik bağlanma özelliğini devre dışı bırakacak.

İlk betasını geliştiriciler için yayınlanan iOS 11 ile birlikte iPhone ve iPad'lere gelecek diğer yenilikler ise şöyle... 


iOS 11 ile kullanıclar mesajlaşırken birbirlerine Apple Pay üzerinden para yollayabilecekler. 


iOS 11 ile birlikte iPhone ve iPad kullanıcıları iMessage uygulamasındaki mesajları artık bulut üzerinden saklayabilecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X