İtalya'da tiramisu tartışması

Tiramisu İtalyanların meşhur tatlısı,neredeyse tüm dünyada tanınıyor ve seviliyor. İşte bu tatlı, bugünlerde haberlere konu oluyor. İtalya'da iki bölgenin tiramisunun ana vatanı olduklarını iddia etmesiyle başlayan mücadele her geçen gün daha da kızışıyor.

İtalya'da tiramisu tartışması
İtalya'da tiramisu tartışması admin

İtalya'nın dünya çapında en tanınmış lezzetlerinden biri olan tiramisu tatlısının ana vatanı olmakla övünen Veneto bölgesi, bu ünvanını komşu bölge Friuli Giulia Venezia'ya kaptırdı.

İtalyan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanlığı, tiramisuyu Friuli Venezia Giulia'nın "geleneksel tatlıları" arasına dahil etti.

Bakanlıktan çıkan bu karar Veneto bölgesinin tepkisini çekti. Yenilgiyi kabul etmeyen Veneto Bölge Başkanı Luca Zaia, karara itiraz etmeye hazırlanıyor.

Haber, İtalyan basınında da geniş yankı buldu. La Repubblica "iki bölge arasında gittikçe kızışan savaşta yeni bölüm" başlığını kullandı. 

Veneto bölgesi, tiramisunun Treviso kentindeki bir restoranda yapıldığında ısrarlı.

Geçen yıl yayımlanan bir kitaptaysa tiramisunun aslında ilk olarak Veneto'da değil, komşu Friuli Venezia Giulia bölgesinde yapıldığı iddia ediliyor.

Tiramisunun gerçek kökeniyle ilgili tartışmaların yakın gelecekte son bulması zor gözüküyor. Bazı kaynaklar, bugünkü tarifte olduğu gibi mascarpone peynirli tiramisunun ilk kez 1970'lerde Treviso'da yapıldığını gösteriyor.

Ancak bu tarihten önce, 1959'da Friuli Venezia Giulia bölgesinde mascarponesiz "tirime su" isimli bir tatlının yapıldığını yönünde de bilgiler var.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X