Sinema ve televizyon LGBTİ karakter dönemi

İlk kez 1969'da Stonewall ayaklanmasıyla başlayan ve her yıl eşcinsselere ayrımcılığa karşı durmak için haziran ayının sonlarında dünya genelinde kutlanan Onur Haftası'nı yaşadığımız bugünlerde sinemada da dikkat çeken bir değişim yaşanıyor.

Sinema ve televizyon LGBTİ karakter dönemi
Sinema ve televizyon LGBTİ karakter dönemi admin

İlk kez 1969'da Stonewall ayaklanmasıyla başlayan ve her yıl eşcinsselere ayrımcılığa karşı durmak için haziran ayının sonlarında dünya genelinde kutlanan Onur Haftası'nı yaşadığımız bugünlerde sinemada da dikkat çeken bir değişim yaşanıyor. Özellikle son yıllarda Jennifer Lawrence ve Daniel Raddcliffe’in de içinde bulunduğu Hollywood’un önemli isimlerinin dikkat çektiği sinemadaki ırkçılık ve cinsiyetçilik eleştirileri meyvelerini veriyor. Başrolleri beyaz ve heteroseksüel erkek karakterlerin kapattığı filmler ve televizyon yapımları, artık LGBTİ kimlikli rollere daha fazla ağırlık veriyor.

Hatta Angelina Jolie (Ajan Salt) ve Eddie Redmayne (Danimarkalı Kız) gibi önemli isimler karşı cinsi canlandırdıkları önemli yapımlarda rol alıyor. Kadın oyuncuların başını çektiği Hollywood starları değişimin yetersiz olduğunu söyleseler de izleyici LGBTİ kimlikli rollerle daha fazla karşılaşıyor.

İşte sinemada ve televizyonda dikkat çeken LGBTİ karakterlerin bazıları... Derleyen: Melissa Kalyoncu

Game of Thrones / Taht Oyunları (2011 - )

Dizideki ilk LGBTİ ilişkisi 2.sezonda trajik bir şekilde hayatlarını kaybeden Renly ve Loras ile sonlanmış olsa da, Cersei'nin de benzer tercihlerini görmek mümkün.

Sense8 (2015 - )

Gökkuşağı bayrağının sıklıkla görüldüğü dizide, Jamie Clayton’ın canlandırdığı Nomi adlı trans blogger kadrodaki çok sayıda LGBTİ karakterinden sadece biri.

Orange is the New Black (2013 - )

Kompleks eşcinsel karakterlere yer vermesiyle övülen bu dizi, bir kadın cezaevinde olan olayları konu alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X