Erdoğan : En Ufak Bir Taciz Olursa Gereğini Yaparız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Portekiz RTP kanalına verdiği mülakatta açıklamalarda bulundu.

Erdoğan : En Ufak Bir Taciz Olursa Gereğini Yaparız
Erdoğan : En Ufak Bir Taciz Olursa Gereğini Yaparız admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Portekiz RTP kanalına verdiği mülakatta açıklamalarda bulundu. Erdoğan, geçen ay yaptığı ABD ziyaretine değinerek, ABD ile terör konusunda görüştüklerini ancak ABD’nin Rakka operasyonunda PYD/PKK ile devam etmekte kararlı olduğunu söyleyerek, demek ki ABD bunları terör örgütü olarak görmüyor yorumunu yaptı.

Cumhurbaşkanı, ayrıca ABD gibi bir dünya devletine terör örgütü ile beraber yürümenin yakışmadığını belirterek, terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme teklifi sunulduğunu belirtti. Ancak ABD hükümetinin davranışında ısrarcı olması üzerine yapacak bir şey olmadığını ancak bu sebeple Türkiye’ye karşı yapılacak olan en ufak tacizde kimseyle muhatap olunmayıp gerekenin yapılacağını ifade etti.

Eksiğimiz Neyse Tamamlarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AB’ye üyelikte ısrarcı olup olunmadığı da soruldu. Cumhurbaşkanı, 1959’de fiili ve 1963’te AB’ye üyelik için resmi olarak başvuru yapıldığını belirtti. Başvurunun üzerinden 54 yıl geçmesine rağmen hala Türkiye’nin bekletildiğini söyleyen Erdoğan, AB kapısında bu kadar uzun süre bekletilen başka ülke olmadığını söyledi. Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde AB’nin 15 üyesi ile 15 faslının olduğunu hatırlatan Erdoğan, şu an bu sayının 28 üye ve 35 fasıl olarak arttığını söyledi. Artışı sağlayan bu ülkelere göre Türkiye’nin çok daha başarılı olduğunu belirtti. Avrupa Birliği kriterleri yerine getirmek için Türkiye’nin başarılı adımlar attığını söyledi ve Türkiye’nin eksikliklerinin bildirilmesini istedi. Böylece eksikleri süratle tamamlayacaklarını ifade etti.

Avrupa Birliği Sözünde Durmadı

Erdoğan konuşmasının devamında AB tarafından Türkiye’ye verilen sözlerin tutulmadığını da söyledi. Örnek olarak ise geri kabul anlaşması ve vize meselesini gösterdi. Türkiye’nin 3 milyon Suriye ve Iraklı mülteci için 25 Milyonun üzerinde harcama yaptığını ancak AB tarafından sadece 725 milyon avro ödeme yapıldığını söyledi. 2016 Temmuz’da 3 milyon avro ve 2016 sonuna kadar 3 milyon avro daha verilmesi gerekiyordu. Ancak AB tarafından verilen bu söz tutulmadı. Türkiye’nin mülteciler denizlerde boğulmasın diye gayret gösterdiğini ancak vize meselesi çözülmedikçe yaşanan bu tablonun da sona ermeyeceğini söyledi. Erdoğan, Avrupa ülkelerinin uyguladığı çifte standartları da eleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X