Berberoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na Mektup

MİT tırları davası nedeniyle 25 yıl hapse mahkum edilerek tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, içeriden ilk mektubu partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderdi.

Berberoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na Mektup
Berberoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na Mektup admin

MİT tırları davası nedeniyle 25 yıl hapse mahkum edilerek tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, içeriden ilk mektubu partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na gönderdi. Mektup Kılıçdaroğlu’na önceki gün başlatılan adalet yürüyüşü sırasında ulaştı ve CHP Genel Başkanı bu mektubu yürüyüş sırasında açarak okudu.

Berberoğlu’na verilen önce müebbet daha sonra 25 yıl hapis cezası hukuk dünyasında “ şok edici” bulunurken, Berberoğlu’nun mütaalasını hazırlayan savcı tarafından tutukluluk istenmemesine rağmen Berberoğlu’nun tutuklanması ise “adalet” kavramının içini boşaltmıştı. Bu duruma siyasi kanat da sessiz kalmayarak yürüyüş başlatmıştı. Bu yüzden çok düşünmeye gerek kalmadan yürüyüşün adı “ adalet yürüyüşü” olarak belirlenmişti.

İlk İsteği Kalem, Kağıt, Kitap Olmuştu

Berberoğlu cezaevine girerken ilk istekleri kalem, kağıt ve kitaptı. O kalem ve kağıt ile yazılan Berberoğlu’ndan mektup CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na ulaştı. Mektupta yazanlar Kılıçdaroğlu tarafından yürüyüş kalabalığına sesli bir şekilde okundu. Mektup şu şekilde:

“Sayın genel başkanım. Bana gösterdiğiniz güven ve desteğe müteşekkirim. Sizin aracılığınızla partili yoldaşlarıma, seçmenlerime ve tüm ülkeye şunu açıklamak boynumun borcudur: Bana atılan bütün suçlamalar iftiradır ve halkın haber olma hakkını engelleyerek gerçek suçluların kabahatlerini örtme telaşı sebebiyledir. Partimde verdiğim ‘Yaşanacak Türkiye’ mücadelesi ha içeride ha dışarıda sürecektir.

Sadece adında adalet geçen o sarayda, yargısız infaza uğradıktan sonra, bana ‘ne oldu’ diye soran yakınlarıma refleks olarak ‘vatan sağolsun’ yanıtını verdim. Şimdi cezaevindeki ilk saatlerimde düşünüyorum da ilk tepkim çok doğru ve yerindeymiş. Gerçekten böyle hissediyorum sayın genel başkanım.

Ben üstüme düşeni yerine getirmek üzere vatan nöbetindeyim. Ne kadar sürerse sürsün, neye mal olursa olsun, bu nöbeti bırakmayacağım. En derin saygı, sevgi ve dostlukla.”

Hedef Gazetecilik Kimliği

Berberoğlu’nun mahkumiyetine sebep olan MİT tırları davasına ilişkin halen geçerli bir açıklamanın yapılmamış olması sebebiyle bazı yayın organları aslında hedefin Berberoğlu’nun gazeteci kimliği olduğunu söylediler. Berberoğlu tutuklanması kararına ise “ bu karardan sonra artık ben değil, bu kararı bu kadar kolay verebilen ve savunabilenler düşünsün” diyerek vicdanlara tepki göstermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X