İşte CHP'nin Adalet Yürüyüşü

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında askeri casusluk yaptığı gerekçesiyle 25 yıl hapse mahkum edilmesinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş çağrısı yaptı. "Adalet Yürüyüşü" adı verilen yürüyüş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'ta yaptığı basın açıklamasının ardından başladı.

İşte CHP'nin Adalet Yürüyüşü
İşte CHP'nin Adalet Yürüyüşü admin

CHP’liler, yürüyüşün başlangıç noktası olan Güvenpark'a sabah saatlerinde gelmeye başladı. "Adalet" yazılı dövizler taşıyan CHP'lilerin, Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk'ü posterleri taşıdığı görüldü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çukurambar'daki evinden ayrılırken, kendisini bekleyen gazetecilere de bir açıklama yaptı. Mahkemelerde ve hapishanelerde gazetecilerle öğretim üyeleri istemediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bunlar bize acı veriyor ve bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor. Bizim yürüyüşümüz bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek" ifadelerini kullandı.Kemal Kılıçdaroğlu, saat 11.00 sıralarında Güvenpark'a geldi. Kılıçdaroğlu'na parti yöneticilerinin yanı sıra eşi Selvi Kılıçdaroğlu, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ve nişanlısı Mine Alşan da eşlik etti. Güvenpark'ta gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız.

Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Her özgür ülke gibi kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı. Artık yeter diyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu, adalet isteyen herkesi yürüyüşe katılmaya devet etti.Daha sonra Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, ellerinde Türk bayrakları ve "adalet" yazılı dövizlerle yürüyüşe başladı. Bazı engelli vatandaşların da tekerlekli sandalyeyle katıldığı yürüyüşte, "Faşizme karşı omuz omuza" şeklinde sloganlar atıldı. Yürüyüşe katılan bazı vatandaşların elinde Atatürk posterlerinin bulunduğu görüldü.CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yürüyüşü sırasında oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ile nişanlısı Mine Alşan da eşlik ediyor. Öte yandan, yürüyüş nedeniyle Ankara'daki bazı yollar da trafiğe kapatıldı.

Güvenpark ve çevresinde, polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı. Bomba imha uzmanı ekipleri de Güvenpark ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı. Parkın etrafı bariyerlerle kapatılırken katılımcıların alana alınacağı dört bölüm oluşturuldu.Güvenlik önlemleri kapsamında yaklaşık bin 500 polisin Güvenpark çevresinde görevlendirildiği öğrenildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, 18 kilometrelik ilk günkü etabı yaklaşık 5 saatte tamamladı. Kılıçdaroğlu, Batıkent'teki 75. Yıl Hipodromu yakınlarında oluşturulan alanda açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, "Biz haklıyız, adalet için yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz. Gün gelecek, bugün adaletsizliği yaratanlar için de adalet geçerli bir kavram olacak. Onlara da adalet lazım olacak. Biz, onlar adaletsiz yargılandıkları zaman yine yollarda olacağız. Adalet, bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın hak ettiği bir olgudur. Dolayısıyla kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu. Yürüyüş sırasında bazı otomobillerden Rabia işareti yapılması üzerine gerginlik yaşandı.

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X