Avrupa'nın güvenliği Türkiye ve Bulgaristan'dan başlıyor

Başbakan Yıldırım, AB-Türkiye ilişkilerine yönelik soruyu "Avrupa'nın güvenliği Türkiye ve Bulgaristan'dan başlıyor. AB bundan sonra vereceği kararlarda bu gerçeği dikkate almak zorunda" şeklinde yanıtladı.

Avrupa'nın güvenliği Türkiye ve Bulgaristan'dan başlıyor
Avrupa'nın güvenliği Türkiye ve Bulgaristan'dan başlıyor admin

Başbakan Yıldırım, AB-Türkiye ilişkilerine yönelik soruyu "Avrupa'nın güvenliği Türkiye ve Bulgaristan'dan başlıyor. AB bundan sonra vereceği kararlarda bu gerçeği dikkate almak zorunda" şeklinde yanıtladı. Başbakan Binali Yıldırım,resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile baş başa görüştü.

Görüşme sonrası iki lider kameralar karşısına geçti. Basın toplantısında Binali Yıldırım'a Türkiye-AB ilişkileri soruldu. Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi: "Avrupa Birliği, referandum döneminde ilişkiler açısından çok iyi bir sınav vermedi. Hatta darbe girişiminde de bazı Avrupa ülkeleri sınıfta kaldı. Ama artık yeni bir döneme girdik. Bu dönemde Avrupa Birliğinin kendi gelecek vizyonunu bir kez daha gözden geçirmesi ve ona göre kararlar alması gerekiyor. Türkiye olarak biz, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerini sürdürmek istiyoruz.

Gümrük Birliği müzakerelerini yenilemek istiyoruz. Bizde bu irade mevcuttur. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerekiyor. Bunun için adımlar atıldı. Geçen mart ayında AB ile Türkiye arasında 4 maddelik bir anlaşma yapılmıştı. Vize serbestisi ve geri kabul anlaşması ve parasal destek anlaşması vardı. Anlaşma imzalandı ama tam anlamıyla yüyürlüğe geçirme imkanı olmadı. Yeni dönemde bunu da ele almak suretiyle özellikle vize serbestliğiyle geri kabulün eş zamanlı olarak yürürlüğe sokulması benimsendi. Bakanlarımız ön çalışmaları yaptı.

Avrupa'nın güvenliği Türkiye ve Bulgaristan'dan başlıyor. AB bundan sonra vereceği kararlarda bu gerçeği dikkate almak zorunda. Bölgede yaşananlar, yaşanması muhtemel olayları düşündüğümüzde Türkiye-AB ilişkilerinin önemi bundan sonra daha da artıyor. Bu gerçeğe dikkat etmemiz lazım."

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X