Kuzey Kore'de tutuklu bulunan ABD'li öğrenci serbest bırakıldı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 17 aydır Kuzey Kore'de tutuklu bulunan ABD'li üniversite öğrencisi Otto Warmbier'ın serbest bırakıldığını açıkladı.

Kuzey Kore'de tutuklu bulunan ABD'li öğrenci serbest bırakıldı
Kuzey Kore'de tutuklu bulunan ABD'li öğrenci serbest bırakıldı admin

22 yaşındaki Virginia Üniversitesi öğrencisi ABD vatandaşı Otto Warmbier, geçen yıl turistik amaçlarla bulunduğu Kuzey Kore'de tutuklanmıştı. Warmbier, çıkarıldığı mahkemede bir otelin duvarında bulunan propaganda afişini çaldığını itiraf etmiş, 15 yıl boyunca hapishanede ağır çalıştırılma cezasına çarptırılmıştı.

Bununla birlikte Warmbier'in ailesi çocuklarının bir yıldır komada olduğunu açıkladı. Aile geçen yılın mart ayında görülen mahkemeden sonra çocuklarına rejim tarafından uyku ilacı verildiğini ve Warmbier'in bir daha uyanamadığını iddia etti. Kuzey Koreli yetkililer ise Warmbier'in tutuklandıktan kısa bir süre botulizm hastalığına yakalandığını söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Warmbier'in sağlığı hakkında bir açıklama yapmazken, üniversite öğrencisinin gün içerisinde ABD'nin Cincinnati şehrindeki evinde olacağını duyurdu. 

Warmbier'in serbest bırakılmasının, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un yakın dostu olarak bilinen NBA oyuncusu Dennis Rodman'ın ülkeyi ziyareti sırasında gerçekleşmesi dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise durumun "ilginç bir tesadüf" olduğu konusunda ısrar etti. 

Kuzey Kore'e tutuklu 3 ABD vatandaşı daha bulunuyor. 

NTV

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X