TSK 172 Helikopter İçin Harekete Geçti

Geçtiğimiz günlerde Şırnak'ta yaşanan yüksek gerilim hattına çarparak düşen askeri helikopter kazasında 13 askerimizin şehit olması ve helikopterde engel tespit sistemi bulunmuyor olması tepkilere yol açmıştı.

TSK 172 Helikopter İçin Harekete Geçti
TSK 172 Helikopter İçin Harekete Geçti admin

Geçtiğimiz günlerde Şırnak'ta yaşanan yüksek gerilim hattına çarparak düşen askeri helikopter kazasında 13 askerimizin şehit olması ve helikopterde engel tespit sistemi bulunmuyor olması tepkilere yol açmıştı. Bunun üzerine Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından TSK envanterinde kayıtlı bulunan 172 helikopter için engel tespit sistemi alınması gündeme geldi.

Şırnak'ta yaşanan bu elim kaza ilk değildi. Daha önce Tunceli, Van (2), Isparta, Erzincan, Kocaeli, Diyarbakır, Ankara'da buna benzer kazalar meydana gelmiş ve yine vatan evlatları şehit düşmüştü. Şırnak'ta yaşanan kaza ilk değildi ancak gerekli önlemleri alarak son olmasını sağlamak mümkün.

13 Asker Daha Şehit Olduktan Sonra Nihayet Önlem Alınacak

Savunma Sanayii Uzmanı Arda Mevlütoğlu, 2010'da bu sistemlerin alımı için yurtiçi ihalesi yapıldığını ancak acil ihtiyaç olduğundan dolayı vazgeçilerek yurtdışından temin edilmeye çalışıldığını belirtti. Bu tarihin üstünden 7 yıl geçti ve bürokrasi nedeniyle halen sistemler alınamadı. 13 şehit daha verdikten sonra tekrar 172 helikoptere engel tespit sistemi almak için harekete geçildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X