Mavi Tünel Projesinde Sona Gelindi

Osmanlı padişahı 2. Andülhamit’in projesini çizdirdiği Konya Ovası Projesi için sona yaklaşıldı.

Mavi Tünel Projesinde Sona Gelindi
Mavi Tünel Projesinde Sona Gelindi admin

Osmanlı padişahı 2. Andülhamit’in projesini çizdirdiği Konya Ovası Projesi için sona yaklaşıldı. Göksu Havzası’ndan Akdeniz’e akan suyu Konya Ovası ile buluşturmayı hedefleyen projede artık su, tam 225 km uzunluğundaki kanal yoluyla artık ovaya akıyor.

Mavi Tünel Projesi ile Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarındaki suyun toplanarak Konya Ovası’na aktarılması için 125 km uzunluğunda Apa Hotamış İletim Kanalı artık tamamlandı. İlk su 2015 yılında verilerek Apa, çiftçilerin kullanımına açılmıştı.

Konya’ya İçme Suyu

Çalışmaları denetim için Konya’ya gelen DSİ Genel Müdürü Murat Acu, KOP’un diğer ayağı olan Konya içme suyu şantiyesinin de bittiği bilgisini paylaştı. 100 milyon metreküp su kapasitesi ile Konya’nın 2065 yılına kadarki su ihtiyacının karşılanacağını belirten Acu, projede aksaklık olmaması için KOSKİ ile de işbirliği yaptıklarını aktardı.

Projede amaç Konya Ovası’ndaki tarımı daha verimli hale getirmek ve çiftçinin kalkınmasını sağlamak. Sulama imkanının getirilmesi ile hem yetiştirilen ürün çeşitliliği artarken hem de ürünlerden alınan verimin artması hedefleniyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X