Fatih Akın Cannes’da dünya basınının karşısında

Yönetmen Fatih Akın'ın 70. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan yeni filmi ‘Solgun’un galası yapıldı.

Fatih Akın Cannes’da dünya basınının karşısında
Fatih Akın Cannes’da dünya basınının karşısında admin

Almanya’da yaşayan Türk yönetmen Fatih Akın, 70. Cannes Film Festivali’nde 'Solgun’ (Aus dem Nichts) filminin yıldızları Diane Kruger ve Denis Moschitto ile gazetecilere poz verdi. Fatih Akın'ın büyük ödül için yarışacak 19 film arasında yer alan filmi, bombalı saldırı sonrası eşini ve çocuğunu kaybeden bir kadının hikayesini anlatıyor.

Filmde dram ve intikamı bir arada işleyen yönetmen, filmde aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün cinayetlerine odaklanıyor.

Festivalde Almanya adına yarışan Akın’ın büyük ödülü kazanması halinde, Akın 33 yıl sonra Altın Palmiye'ye uzanan ilk Alman yönetmen olacak. Almanya, son olarak 1984 yılında Wim Wenders'in 'Paris, Texas' filmiyle Altın Palmiye'yi kazanmıştı. Ünlü yönetmen, Tuncel Kurtiz, Nurgül Yeşilçay, Erkan Can ve Nejat İşler’in başrolde yer aldığı 'Yaşamın Kıyısında' filmiyle 2007 yılında Cannes Film Festivali'nde 'En iyi senaryo' ödülünü almıştı. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için 19 film yarışıyor.

Usta yönetmenler Michael Haneke, Todd Haynes, Andrey Zvyagintsev, François Ozon ve Michel Hazanavicius, Fatih Akın'ın rakipleri olarak dikkati çekiyor. İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın başkanlığını yaptığı jüride, ünlü yönetmenler Paolo Sorrentino ve Maren Ade ile birlikte Hollywood yıldızları Jessica Chastain ve Will Smith yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X