SMA Hastalarına Umut Işığı

Türkiye’de çok sayıda Spınal Musküler Atrofi (SMA) hastası var ve bu hastalara umut olacak olan ilaç ise çok pahalı.

SMA Hastalarına Umut Işığı
SMA Hastalarına Umut Işığı admin

Türkiye’de çok sayıda Spınal Musküler Atrofi (SMA) hastası var ve bu hastalara umut olacak olan ilaç ise çok pahalı. En son iyileşmesi için gereken ilacın alınması için 561 bin doların toplanmasını bekleyen, SMA hastası 8 aylık Eymen bebeğin hayatını kaybetmesinin üzerine Sağlık Bakanlığı’ndan bir hamle gerçekleşti. 114 SMA hastasının ilaçlarının karşılanması için Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazı gönderdi.

Kayıtlara göre Türkiye’de bu ilaç için 253 hasta müracaat etti. Ancak bu kişilerden 132’sinin Tip-1 seviyesinde hasta olduğu tespit edildi. İlacı karşılayan firmanın kriterlerine uyan hasta sayısı ise 114 olarak belirlendi. Sağlık bakanlığı uluslararası bilimsel kriterlere uyan 114 hastanın ilacının karşılanması için SGK’ya yazı iletti.

Eymen Bebek İlacı Bekleyemedi

Eymen bebeğin solunum yetmezliğinden hayatını kaybetmesi ile tekrar gündeme gelen SMA hastası çocuklar için 114’üne umut ışığı doğsa da diğer hastaların bu ilaca kavuşabilmesi için günden güne durumlarının kötüye girmesi beklenecek. En son Eymen bebek bu bekleme sürecine dayamayarak hayatını kaybetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X