İstanbul’da Elektrik Kesintilerine Son

İstanbul’da sıklıkla yaşanan elektrik kesintilerinin önüne geçmek için Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) bünyesinde yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde “Kapalı Ring” sistemi geliştirildi.

İstanbul’da Elektrik Kesintilerine Son
İstanbul’da Elektrik Kesintilerine Son admin

İstanbul’da sıklıkla yaşanan elektrik kesintilerinin önüne geçmek için Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) bünyesinde yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde “Kapalı Ring” sistemi geliştirildi. Bu yeni sistemin deneme aşamasının başarı ile sonuçlanması sonucu Gaziosmanpaşa pilot bölge olarak seçildi. Gaziosmanpaşa Belediyesi ile işbirliği içerisinde yürütülecek olan proje ile ilçedeki kentsel dönüşümün müsaade ettiği 2 farklı mahalle belirlendi. Bu iki mahallede bulunan 11 trafo üzerinde yeni sistem kurulacak ve 2018’de çalışmaya başlayacak.

Paralel Şebeke Sistemi

Bu proje yapılacak olanı anlaşılır bir dille anlatmaya çalışırsak, bu sistemde trafoların birbirine paralel bağlandığı bir şebeke sistemi kurulacak ve farklı trafolar bu sisteme dahil edilecek. Herhangi bir elektrik kesintisi yaşanması halinde ise paralel bağlanan hat devreye girerek elektrik iletimi devam edecek. Bu hat elektrik dağıtımına devam ederken ise diğer hatta yaşanan arızalar tespit edilerek, onarılacak. Sistemin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için her iki paralel hattın da sağlıklı ve kullanılabilir olması gerekiyor. Bu şekilde elektrik kesintisi sorunu çözülmüş olacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X