Nokia ve Apple’ın Patent Krizinde Mutlu Son

Nokia ve Apple arasında yaklaşık iki senedir devam eden patent krizi nihayete erdirildi. Anlaşmazlığın başlangıcı Nokia’nın lisanslı ürünlerini Apple tarafından ücret ödenmeksizin kullanılması ile 2011 yılında başlamıştı.

Nokia ve Apple’ın Patent Krizinde Mutlu Son
Nokia ve Apple’ın Patent Krizinde Mutlu Son admin

Nokia ve Apple arasında yaklaşık iki senedir devam eden patent krizi nihayete erdirildi. Anlaşmazlığın başlangıcı Nokia’nın lisanslı ürünlerini Apple tarafından ücret ödenmeksizin kullanılması ile 2011 yılında başlamıştı. Geçen yıl Nokia kanadından gelen açıklamada ise Apple’ın bu ürünlere teklif sunmaktan vazgeçtiği belirtilerek Apple ürünlerinde geçerli olan ürünleri lisanslamıştı. Sonrasında ise Nokia, Apple’ı patentlerini izinsiz kullandığı için dava etmişti. Bu patent krizi son iki yılda büyüyerek devam ediyordu ki iş tatlıya bağlandı.

Yeni Bir Anlaşma İmzalandı

Nokia ve Apple tarafları arasında “lisans ve iş geliştirme operasyonları” kapsamında yeni biz anlaşma imza edildi. Bu anlaşma ile birlikte bu patent kavgasına da son verildi. Anlaşmaya göre Nokia iletişim ağına ait altyapı ürünlerini ve bazı servislerini Apple’ın kullanımına açtı. Apple ise anlaşmalı olduğu Cupertino şirketin mağazalarında artık Nokia dijital sağlık ürünlerini hem online hem de fiziki mağazalarında satmaya başlayacağını taahhüt etti. Bu şekilde uzun süredir devam eden krizde mutlu sona ulaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X