YÖK’ten Üniversite İstatistikleri

YÖK hazırladığı güncel verilerden oluşan istatistik sayesinde üniversitelerin durumu hakkında bilgi vermeyi amaçlamakta.

YÖK’ten Üniversite İstatistikleri
YÖK’ten Üniversite İstatistikleri admin

YÖK hazırladığı güncel verilerden oluşan istatistik sayesinde üniversitelerin durumu hakkında bilgi vermeyi amaçlamakta. Bu verilere göre ülkemizde toplam 183 adet üniversite bulunmakta. Bunlardan 112’si devlet 65’i vakıf üniversitesi ve 6’sı da vakıf meslek yükse okulu olarak kayıtlara geçmektedir. Ülkemizde eğitim gören üniversite öğrencilerinin sayısı ise 7 milyon 198 bin 987 olarak kaydedilmekte ve oldukça büyük bir rakamı teşkil etmektedir.

Yaş Aralığı

Üniversite öğrencilerinin genel olarak gençlerden oluşmasının yanı sıra 65 yaş üstü üniversite öğrencisi olan 2.194 öğrenci bulunmaktadır. Bu durum adeta eğitimin yaşının olmadığını bizlere göstermektedir. Ülke genelinde yüksek öğretimde öğrenim gören öğrencilerin büyük bir çoğunluğu devlet üniversitelerinde eğitim görmekte. 2015/2016 eğitim öğretim döneminde üniversitelerden mezun olan öğrenci sayısının yaklaşık olarak 800.000 civarında olduğu belirtilirken bu sene içerisinde mezun olanların sayısının 1 milyonu aşabileceği tahmin ediliyor.

Öğretim Elemanları

Üniversite bünyesinde toplam çalışan öğretim elemanlarının sayısı 151.763 kişi iken bunların 22.000 civarı profesör ve 14.000 civarı da doçentlerden oluşmaktadır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X