İncirlik Krizine NATO Yanıtı

Bir süredir Ankara ve Berlin arasında devam eden İncirlik üssü krizi hakkında NATO’dan da açıklama geldi.

İncirlik Krizine NATO Yanıtı
İncirlik Krizine NATO Yanıtı admin

Bir süredir Ankara ve Berlin arasında devam eden İncirlik üssü krizi hakkında NATO’dan da açıklama geldi.

Daha önce Alman Federal Meclis’indeki Savunma Komisyonu üyesi vekiller İncirlik Üssü’nde bulunan Alman askerlerini ziyaret etmek istemiş ancak Türkiye bu talebi geri çevirmişti. Bu durumun referandum çalışmaları sırasında Türk siyasetçilere Almanya’da miting yapmaları için izin verilmemesine karşı misilleme olarak yapıldığı konuşulmuştu. Bu gelişmelerden dolayı Almanya ile yaşanan gerginlik halen devam ediyor. İncirlik Üssü’nü ziyaret edemeyen Almanya gündeme Ürdün alternatifini getirmişti.

NATO’nun Açıklamaları

NATO, Türkiye ve Almanya arasında yaşanan İncirlik Üssü krizine dahil olmak istemediğini açıkladı. NATO Genel Sekreteri Jena Stoltenberg, NATO’nun üyeleri arasında oluşabilecek gerilimlerde arabuluculuk yapmak gibi bir rolü olmadığı ifadelerine yer verdi.

Brüksel’de gerçekleşen AB Savunma Bakanları Toplantısı’nda söz alan Stoltenberg, gerginliğin Türkiye ve Almanya arasında yaşanan bir sorun olduğunu ve ikili ilişkileri ilgilendirdiğini ifade etti. Bu durum NATO’nun faaliyetlerini etkilemiyor olsa da, kısa sürede çözüm bulunmasını umduğunu aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X