Kronik hastalara Smart Eczane hizmeti

Kronik hastalığı olan hastalar için yeni bir adım atılarak, smart eczane dönemi başladı. Örnek uygulama olarak başlatılan bu projeden ile şu an için astım ve koah hastaları yararlanacak.

Kronik hastalara Smart Eczane hizmeti
Kronik hastalara Smart Eczane hizmeti admin

Kronik hastalığı olan hastalar için yeni bir adım atılarak, smart eczane dönemi başladı. Örnek uygulama olarak başlatılan bu projeden ile şu an için astım ve koah hastaları yararlanacak. Çünkü astım ve koah Türkiye’de sıklıkla rastlanan ve yaşamı önemli ölçüde etkileyen bir hastalık.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından başlatılan smart eczane uygulaması sayesinde, kronik hastalığı olan vatandaşlar ile bu konuda sürekli eğitim lan eczacı arasında birebir görüşme sağlanıyor. Eczacınızla hem hastalığınız hem de ilaçlarınız hakkında konuşabiliyor ve verilerinizin kayıt altına alınmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede tedavi süreci yalnızca doktor ile sınırlı kalmayıp eczacınız tarafından da hastalığınız takip edilebiliyor.

Pilot Uygulama

Şimdilik pilot uygulama yapılan akıllı eczane sisteminin Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle zamanla tüm ülkede yaygınlaştırılması planlanıyor. Daha sonraki adımda proje kapsamına yüksek tansiyon ve diyabet gibi sık görülen kronik hastaların dahil edilmesi planlanıyor. Bu proje pilot il olarak belirlenen Samsun, Batman, Edirne, Hatay, Antalya, Konya, Eskişehir ve Manisa illerinde başlatıldı ve projede şimdilik 254 gönüllü eczacı görev alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X