HDP'li 2 Vekil Hakkında Fezleke

HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş ve eş başkan Figen Yüksekdağ hala tutuklu milletvekilleri iken, HDP kulislerini hareketlendiren yeni bir gelişme daha yaşandı.

HDP'li 2 Vekil Hakkında Fezleke
HDP'li 2 Vekil Hakkında Fezleke admin

HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş ve eş başkan Figen Yüksekdağ hala tutuklu milletvekilleri iken, HDP kulislerini hareketlendiren yeni bir gelişme daha yaşandı. Şimdi ise HDP Van milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ve Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir hakkında daha önce farklı tarihlerde Van’da yapmış oldukları konuşmalar nedeniyle fezleke hazırlandı.

Dokunulmazlıkların Kaldırılması Talebi

Van cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede Ertan ve Taşdemir suç ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak suçlarını işledikleri iddia ediliyor. PKK terör örgütünü meşrulaştırmaya çalışmak amacıyla bu suçları işleyen Ertan ve Taşdemir’in, Anayasa’nın 83. Maddesine dayanılarak dokunulmazlığın kaldırılması  talebinde de bulunuldu. Fezlekeler TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

Milletvekilleri Hakkında Soruşturma Yapılması Şartı

Ertan ve Taşdemir halen HDP milletvekili oldukları için yasama dokunulmazlığına sahipler. Soruşturma yapılabilmesi için Anayasa madde 83’ten kaynaklanan bu dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyor.  Dokunulmazlığı kaldıracak olan ise TBMM Başkanlığı olduğu için fezlekeler ekleriyle beraber TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X