Otomobil Üretimi Arttı

Son on yıllık veriler incelendiğinde 2017 yılı ocak-mart ayları arasında gerçekleşen otomobil üretimleri arttı. Hatta bu artış rekor niteliğinde gerçekleşti.

Otomobil Üretimi Arttı
Otomobil Üretimi Arttı admin

Son on yıllık veriler incelendiğinde 2017 yılı ocak-mart ayları arasında gerçekleşen otomobil üretimleri arttı. Hatta bu artış rekor niteliğinde gerçekleşti. Hem otomotiv ürünlerinde hem de otomobil üretiminde artış gerçekleşti böylelikle otomotiv üretimi 573.239 seviyesinde gerçekleşirken otomobil üretimi de 402.094 seviyesinde gerçekleşti. Ancak aynı dönem içerisinde traktör üretimi yüzde 15 azalmış  ve 16.356 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Otomobil Satışı

Otomobil üretiminde artış gerçekleşirken otomobil satışlarında aynı artıştan bahsetmek mümkün değildir. Zira otomobil satışları aynı dönem içerisinde artmadı ve hatta azaldı. Genel olarak bakıldığında otomobil satışları %15 azalmıştır. Özel olarak değerlendirecek olursak ithal araba satışları ise yüzde 10 olarak azalmıştır.

İhracat

Otomobil üretimi ve satışları yukarıda belirttiğimiz sayıda gerçekleşirken otomobil ihracatında sayılar biraz daha farklılık arz etmektedir. Öyle ki taşıt ihracatında %31 artış gözlemlenmiştir. Böylelikle toplam olarak gerçekleşen otomobil ihracatı sayısı 473.000 olarak gerçekleşmiştir. Ay bazında değerlendirildiğinde ise otomobillerde %57 artış yaşanırken traktörlerde %14 azalış yaşanmıştır. Ticari araç ihracatında bu artışın aksine %6  azalış yaşanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X